Kto wymyślił buty na obcasie?

5 must have, czyli jakie rodzaje butów musisz mieć w swojej szafie?
22 February 2018
Damskie buty na wiosnę 2018
9 April 2018

Obecnie buty na obcasie to nieodłączny element damskiej garderoby. Założone do długiej balowej sukni, dodają szyku i wytworności. W połączeniu z małą czarną sprawiają, że kobieta czuje się zgrabna i powabna. Z kolei noszone do pracy, zestawione z klasyczną koszulą i spódnicą ołówkową, świadczą o profesjonalizmie i klasie. Bez wątpienia wysokie pantofle kreują damski wizerunek, za każdym razem dodając kobiecie wdzięku i pewności siebie. Podwyższone buty podbijają serca pań, jednak czy wiesz, że jako pierwsi zaczęli nosić je mężczyźni? Poznaj historię obuwia na obcasie.

Skąd się wzięły buty na obcasie?

Buty na obcasach jako pierwsi zaczęli nosić mężczyźni, będący rzeźnikami w masarniach w starożytnym Egipcie. Zadecydowały o tym względy czysto funkcjonalne. Mężczyźni nie chcieli po prostu brudzić stóp, chodząc po kałużach krwi. Kolejne wzmianki o zakładaniu butów na obcasie przez płeć męską pochodzą z XIII wieku. Byli to mongołowie, którzy z równie praktycznych powodów zakładali kozaki z wysokim obcasem, dzięki czemu łatwiej im było utrzymać nogi w strzemionach podczas jazdy konnej.

Pierwszymi kobietami, które założyły buty na obcasie, a w zasadzie na bardzo grubej podeszwie, były Wenecjanki w XV wieku. Zwykle nosiły je bogate panie, które chciały w ten sposób podkreślić swój wysoki status społeczny. Były to tzw. chopines, czyli obuwie na korkowej podeszwie, której grubość dochodziła nawet do kilkudziesięciu centymetrów.

Chopiny odeszły jednak w niepamięć, kiedy okazało się, że obniżenie podeszwy z przodu buta, zachowując jednak jej całą wysokość pod piętą, zdecydowanie ułatwia chodzenie. Takie właśnie trzewiki założyła w 1533 roku Katarzyna Medycejska na swój ślub z księciem orleańskim Henrykiem. Chciała w tym dniu prezentować się jak najlepiej, a że była bardzo niska i niezbyt urodziwa postanowiła poprawić swój wygląd, zakładając wysokie trzewiki.

Moda zapoczątkowana przez Katarzynę Medycejską szybko rozprzestrzeniła się. Początkowo na dwór francuski, później zaś na całą Europę. Aczkolwiek przez kolejnych 200 lat noszenie wysokich pantofli, zwłaszcza tych z czerwoną podeszwą i ozdobą w postaci złotej klamry, świadczyło o arystokratycznej pozycji społecznej. Dopiero w XVII wieku zauważono, że noszenie trzewików na obcasie korzystnie wpływa na wygląd sylwetki. Smukła, delikatnie kołysząca się postura wywarła wpływ na epokę baroku.

       

Wraz z nadejściem XVIII wieku i wybuchem Rewolucji Francuskiej zapomniano o wysokich butach na kolejne 100 lat. Głoszono wówczas hasła o równości społecznej, a obuwie na obcasie stanowiły sugestywny element ubioru, toteż rewolucjoniści zadbali o to, by przestały one wreszcie stanowić definicję statusu społecznego.

Moda na podwyższone pantofle powróciła w drugiej połowie XIX wieku. W 1888 roku powstała w Stanach Zjednoczonych pierwsza fabryka obcasów, a w Europie Olbrecht Kliczka wymyślił szpilki. Początkowo noszono je tylko i wyłącznie do długich sukien, które i tak skrzętnie je ukrywały. Dopiero w XX wieku zaczęto stopniowo odsłaniać obuwie, początkowo obcas, później cały but, łydkę, kolano i dalej…

      

Współczesna wersja butów na obcasie

W 1947 roku Christian Dior zaprezentował w Paryżu nowy kobiecy wizerunek. Modelka ubrana była w biały żakiet i rozkloszowaną czarną spódnicę. Dopełnieniem tego zestawu był ścięty kapelusz, gustowne czarne rękawiczki oraz jasne pantofelki na zwężającym się obcasie. To właśnie te buty stanowią wczesną wersję szpilek, które podbiły modowy świat. Obuwie dla Christiana Diora projektował Roger Vivier i to jego uznaje się za osobę, która stworzyła pierwsze prawdziwe szpilki, określane mianem obcasa szpilkowego (talon aiguille), wzmocnionego stalą po to, by się nie łamały.

Niestety początkowo obcasy zostały owiane złą sławą, uznawano je za symbol złego gustu i uważano za część garderoby pań lekkich obyczajów. Dopiero w latach 70. za sprawą Manolo Blahnika, hiszpańskiego projektanta butów dla kobiet, pantofle na obcasie zyskały na popularności. Od tej pory damska noga na cienkiej, smukłej szpilce stała się uosobieniem kobiecej zmysłowości i wytworności. W końcu obcas wyszczupla kostkę i uwydatnia łydkę, podkreślając kobiecą sylwetkę. Podwyższone buty uznaje się za najelegantsze i zarazem najseksowniejsze damskie pantofle.